Manželství pro všechny
Dnešní Den svatého Valentýna patří neodmyslitelně oslavám lásky. Nám je však připomínkou, že mezi námi stále žije mnoho párů a rodin, jejichž láska není v očích státu rovnocenná. Dosud jim totiž v České republice není umožněno vstupovat do manželství, a to jen proto, že je tvoří dvě ženy nebo dva muži. A to i když je stejně silná, oddaná, laskavá a pečující.
Čísla přitom hovoří jasně – manželství pro všechny podporuje 67 % Čechů a Češek, což je 5,7 milionů voličů. Svobody vstupovat do manželství si dnes užívají páry stejného pohlaví již ve 34 zemích světa na všech 7 kontinentech. Není překvapením, že rovné manželství je standardem zejména na Západě, ke kterému se často hlásíme.
O to hůře se nám čte o našich vrstevnících, kteří předčasně ukončují svůj život jen proto, že jsou v očích zákona občany “druhé kategorie”. Nepřijde nám fér, že děti, které jsou vychovávány dvěma maminkami nebo dvěma tatínky, nemají stejnou míru právní jistoty, jako mají jejich kamarádi z jiných rodin. V říjnu minulého roku jsme s hrůzou sledovali, jaký tragický konec může mít dlouhodobé rozdělování společnosti na “my” a “oni”, když byli v Bratislavě brutálně zavražděni dva mladí LGBT+ lidé, kteří měli celý život před sebou.
Naopak s velkou nadějí jsme sledovali prezidentské volby, ve kterých se k manželství pro všechny přihlásilo rovnou několik prezidentských kandidátů. Nově zvolený prezident byl jedním z nich. Jsme rádi, že sexuální orientace již není tabu ani v oblasti sportu, ve kterém se k tomu, že je gay, otevřeně přihlásil profesionální český fotbalista AC Sparta Jakub Jankto.
V české poslanecké sněmovně leží zákon o zrovnoprávnění manželství již od června 2022. Přestože se v poslední sněmovní kampani řada zvolených poslanců/kyň vyslovila pro jeho podporu, dlouhodobě zůstává ladem. Sněmovno, není důvod otálet. Je jasné, že společnost je připravená. Jsme organizace mladých, politicky angažovaných lidí, kterým záleží na světě kolem sebe a víme, že láska je jen jedna. Prosíme Tě proto, hlasuj!

Sdílejte