Mladí zelení odsuzují útoky proti civilnímu obyvatelstvu na obou stranách Izraelsko-palestinského konfliktu a vyzývají Českou vládu k přehodnocení svého jednostranného postoje, který přehlíží kritickou humanitární situaci v Pásmu Gazy.

Teroristické útoky hnutí Hamás ze dne 7. října 2023 jsou neomluvitelné. Mladí zelení je důsledně odsuzují a vyzývají k bezpodmínečnému propuštění všech rukojmí. Za tyto zločiny nicméně nesmí být kolektivně trestáno palestinské civilní obyvatelstvo, které není reprezentováno hnutím Hamás.

V důsledku izraelské vojenské akce v Pásmu Gazy bylo již zabito přes dvacet tisíc palestinského obyvatelstva (odhadovaných 70 % jsou ženy a děti). Mrtvých civilistů a civilistek každý den je tak mnohem více než například v rámci nejintenzivnějších fází bojů proti Islámskému státu. Téměř polovina všech obyvatel Pásma Gazy jsou přitom děti.

Rozsah zkázy v oblasti je těžko představitelný. Podle Úřadu OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě je z téměř 2 a půl milionové populace Gazy vnitřně vysídleno 75 % obyvatel, přičemž bombardování a boje probíhají po celém území Pásma Gazy. Analýza satelitních snímků tiskové agentury Associated Press odhaduje, že 33 % všech budov v oblasti bylo zničeno, a v případě severní Gazy jde až o dvě třetiny. Experti Úřadu Vysokého komisaře OSN pro lidská práva varují, že kvůli celkové blokádě Izraelskými obrannými silami, trvající od 9. října, se v Pásmu Gazy nachází až 80 % světové populace čelící hladomoru nebo katastrofálnímu hladu, jak je definováno metrikami OSN. Plošně chybí i pitná voda a léky.

V Nizozemském Haagu mezitím Jižní Afrika žaluje Izrael za to, že domněle porušuje Úmluvu z roku 1948 a páchá na Palestinském obyvatelstvu genocidu. Jižní Afriku veřejně podpořilo představitelstvo mnoha dalších států, včetně Brazílie, Bangladéše, Kolumbie nebo Ligy arabských států.

Světový potravinový program, UNICEF a Světová zdravotnická organizace vyzývají k otevření nových zásobovacích cest z důvodu urgentní potřeby humanitární pomoci. Z humanitárních důvodů volají po okamžitém příměří mnohé neziskové organizace, jako je Amnesty International, generální tajemník Spojených národů António Guterres a valné shromáždění OSN. Pro rezoluci o humanitářním příměří hlasovalo 153 členských států OSN – pouze 10 bylo proti. Bohužel mezi státy odmítajícími příměří byl i český hlas.

Česká republika selhává, když ignoruje obrovskou humanitární katastrofu v Gaze a de facto bezpodmínečně podporuje kroky současné izraelské krajně pravicové vlády.

Česko přitom, jako jeden z dlouhodobě nejbližších spojenců Izraele, nepochybně má diplomatický vliv, a na jeho postoji k současné situaci záleží. Mladí zelení vyzývají české politické představitele a představitelky, aby se připojilx k naléhání na okamžité zvýšení humanitární pomoci proudící do pásma Gazy a k výzvám na přerušení bojů a bombardování.

Šíření zkázy Izraelem v Gaze je disproporční reakcí, která nepovede k vyřešení konfliktu z dlouhodobého hlediska ani k míru v regionu, a naopak povede k další radikalizaci na obou stranách a růstu napětí v napříč oblastí. Česká republika nesmí podporovat Izrael v neúměrné reakci vedoucí k humanitární katastrofě, porušování závazků plynoucích z mezinárodního práva a v nevybíravých útocích proti Palestincům.

Zároveň Česko musí kritizovat jednání radikální izraelské vlády premiéra Netanyahua, jako je podpora protiprávního osidlování Západního břehu Jordánu svými civilisty. K řešení konfliktu je třeba přistupovat na strukturální úrovni a bez rozlišování v hodnotě lidského života.

Podporovat ukončení bojů je nutné v zájmu jak palestinského, tak izraelského obyvatelstva, ale i v zájmu globální vymahatelnosti mezinárodních humanitárních pravidel. Faktická podpora izraelské operace Českou republikou je tak nemorální i nestrategická.

 

Výzva ke změně postoje české vlády ke krizi na Blízkém východě

 

Zdroje:

https://www.unrwa.org/resources/reports/unrwa-situation-report-68-situation-gaza-strip-and-west-bank-including-east-Jerusalem

https://www.amnesty.cz/gaza

https://www.npr.org/2023/10/19/1206479861/israel-gaza-hamas-children-population-war-palestinians

https://news.un.org/en/story/2023/12/1144717

https://www.theguardian.com/world/2024/jan/08/the-numbers-that-reveal-the-extent-of-the-destruction-in-gazahttps://apnews.com/article/israel-gaza-bombs-destruction-death-toll-scope-419488c511f83c85baea22458472a796

https://www.ohchr.org/en/press-releases/2024/01/over-one-hundred-days-war-israel-destroying-gazas-food-system-and

https://www.reuters.com/world/middle-east/israel-advances-peak-number-west-bank-settlement-plans-2023-watchdog-2023-07-13/

https://www.bbc.com/news/world-middle-east-67962302

https://www.timesofisrael.com/bangladesh-backs-south-africas-genocide-claims-against-israel/

Sdílejte

Napište komentář